EzellFelipe355

From LVSKB
Jump to: navigation, search

Техники и стандарти за отпечатване на визитки.

визитни картички

или визитните картички се разменят от почти всички /бизнесмени, търговци, адвокати, детегледачки и т.н./. Това е най-евтиния начин за представяне на вашата дейност или бизнес. Станали са евтини благодарение на разнообразните технологии за изработката им. Визитките са еволюирали от карти за повикване и търговски карти.

В различните страни са приети различни общи размери на визитните картички. Например за САЩ - 89mm х 51mm; Австралия - 90mm х 55mm и Италия 85mm х 55mm. В много държави пък използват размера на кредитните карти – 85,6 милиметра х 53,98 мм. Тъй като няма международно договорени и приети стандарти, те се произвеждат в различни размери и дебелини.

В България е прието размера на картичките да бъде 50мм х 90 мм. /но се произвеждат и визитки с други размери/. За дебелината на картона също така няма стандарти. Масовите визитки се произвеждат на двустранно хромов матов картон с тегло 300 гр./кв.м. или ленен картон с тегло 250 гр./кв.м. Разбира се има невероятно разнообразие на ефектни картони с различни дебелини и цветове.

Съвременните визитки могат да се направят с един цвят, два цвята или пълноцветни. Изборът е в зависимост от стила на визитната картичка или от финансовите възможности на притежателя и. Има много техники за отпечатване на визитки. Най-разпространения и евтин метод е офсетовия печат, постигат се отлични резултати. Може да се печати върху всички видове картони с единични цветове или пълноцветно.

Друг метод за печат върху визитки е ситопечата при него може да се печата върху почти всички видове картони /много дебели до няколко милиметра, дори дърво/. Цветовете са неограничени, много наситени и изразителни.

Релефни визитки се правят с полиестерен прах които се полепва върху още мокрото мастило и след това се изпича на 150 градуса за няколко секунди, резултата са интересни релефни визитки. Релефа е прозрачен и с дебелина от около 0,5мм. Метода на изработка се нарича термография.

Друг метод за релефни визитки е сухото преге то се постига чрез две метални клишета /едното е изпъкнало другото е вдлъбнато/ картона се поставя между двете клишета и посредством температура от около 100 градуса картона се формира между двете клишета. В резултат се получава релефен отпечатък. За по-голям визуален ефект може да се отпечати и с мастило същия текст или изображение. Още по-невероятен ефект има топлия печат това е фолио от златен или сребърен бронз, което залепва за хартията и придава огледален ефект на визитките /със златен или сребърен отблясък/.

Друга техника за производството на лъскаво и леко водоустойчиво покритие е процеса на ламиниране. При този процес имаме полипропиленово фолио, което залепва за хартията вследствие на температура от около 120 градуса и натиск. Това прави визитните картички по трайни и им придава гланцов или матов.

С всеобщото използване на компютри в бизнеса е разработен нов тип визитки онлайн. Те са известни като CD-Rom визитки. Размера им е като на една типична визитка и са отпечатани с нормалната информация от едната страна на картата. Разликата е, че CD-Rom всъщност притежава четими данни. Това обикновено включва между 20 и 200 Mb информация за продукта или фирмата. Обемът на съхраняваните данни вероятно ще се увеличава с времето.